Wilgoć w domu a zdrowie

Wpływ wilgoci
na zdrowie

Wilgoć a zdrowie człowieka

Jeśli mają Państwo pytania - zapraszamy do kontaktu: ☎ 508 666 083 / ☎ 506 554 187
e-mail: biuro@suchomax.pl lub | Formularz Kontaktowy |


Wpływ wilgoci na zdrowie

Optymalny poziom wilgotności względnej w mieszkaniu wynosi od 40% do 60%. W ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach szybko rozwijają się grzyby i pleśń. Narażone są głównie miejsca bez dostępu światła słonecznego, ze słabą wentylacją i z dużą wilgotnością. Długotrwałe przebywanie w takich miejscach to narażanie własnego zdrowia na liczne choroby i infekcje.

Pleśń i grzyby w mieszkaniu są przyczyną wielu schorzeń. Pierwszym sygnałem alarmowych jest nieprzyjemny stęchły zapach i przebarwienia na ścianach. W takiej sytuacji konieczne jest podjęcie działań, aby uniemożliwić rozwój grzybów: pojawiających się w postaci różnobarwnych (najczęściej czarnych) wykwitów na ścianie. Wszelkie grzyby, w tym pleśnie rozsiewają mikroskopijne zarodniki, które krążą w powietrzu, szukając źródła pokarmu: jeśli trafią na wilgotną ścianę, osiadają na niej. Następnie trawią ją, zapewniając sobie stały wzrost. Zarodniki mogą przylgnąć do tynku, drewna, tapety czy tkaniny.

Grzyb na ścianie

Pleśń i grzyb wytwarza dwutlenek węgla, alkohole i kwasy, oraz bardzo silne trucizny: mikotoksyny (mykotoksyny). Mają one działanie rakotwórcze. Wdychamy je nieświadomie, a są one wielkim zagrożeniem dla naszego zdrowia i samopoczucia. Istnieje około 100 tysięcy gatunków grzybów, z czego spora część jest silnie alergizująca. Każdy z nich powoduje inne objawy i dolegliwości. Najczęściej są to dolegliwości układu oddechowego, alergia czy bóle głowy. Często zdarzają się też bóle mięśni i stawów, ogólne zmęczenie organizmu, infekcje skórne, zapalenie zatok oraz problemy z oddychaniem. Ciągłe przebywanie w wilgotnym mieszkaniu może skutkować alergią wziewną i skórną. Może też dojść do uszkodzenia różnych organów i układów. Szczególnie narażone są dzieci. U nich dodatkowo może dojść do zapalenia stawów oraz licznych podrażnień skóry i oczu.

Warto wiedzieć, że pleśń wpływa na zmniejszenie koncentracji, bezsenność czy nawet problemy z utrzymaniem równowagi. U osób ze słabą odpornością może doprowadzić do martwicy wątroby czy uszkodzenia nerek. U kobiet w ciąży toksyny mogą doprowadzić do zakłócenia rozwoju płodu. Podsumowując, szacuje się, że jedna trzecia przewlekłych problemów zdrowotnych może być spowodowana zbyt dużą wilgocią w mieszkaniu.

Jak usunąć grzyba ze ściany

Jeżeli dostrzegamy ślady grzyba i pleśni na ścianach, meblach czy ubraniach w szafie, aby uniknąć problemów zdrowotnych, konieczna jest całkowita jego eliminacja. Dostępne są liczne wyspecjalizowane preparaty grzybobójcze, z których pomocą możemy pozbyć się problemu. Niestety jest to bardzo krótkotrwałe rozwiązanie. Wilgotność w mieszkaniu powinna wynosić około 50%. Jeśli jest ona większa, pewne jest, że rozwój grzybów i pleśni nie zostanie przerwany i problem bardzo szybko powróci. Jedynym rozwiązaniem jest pozbawienie ich pokarmu, czyli wilgoci.

Za pomocą osuszaczy możliwe jest osuszenie mieszkania już w kilka do kilkunastu dni. Jeśli grzyb zaatakował ścianę powierzchniowo, wystarczy jej osuszenie i przetarcie w celu pozbycia się suchego i martwego grzyba. W osuszonym budynku nie ma korzystnych warunków dla rozwoju grzybów i pleśni.

Zdarza się jednak, że problem jest bardziej poważny. Jeśli grzyb wykwity grzyba są wyjątkowo intensywne, należy sprawdzić, czy tynk nie oddziela się od podłoża. Jeśli tak jest, konieczne jest skucie warstwy tynku i dopiero wtedy oczyszczenie muru, nałożenie preparatów grzybobójczych i osuszenie. Dopiero potem można nałożyć nową warstwę tynku.

Przyczyną wykwitów szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni jest wilgoć. Aby więc nie dopuścić do nawrotów tego problemu, należy zdiagnozować źródło wilgoci i jej naprawa.

Zapraszamy do kontaktu: ☎ 508 666 083 / ☎ 506 554 187
e-mail: biuro@suchomax.pl lub | Formularz Kontaktowy |

Jeśli mają Państwo pytania - zapraszamy do kontaktu: ☎ 508 666 083 / ☎ 506 554 187
e-mail: biuro@suchomax.pl lub | Formularz Kontaktowy |