Osuszanie piwnic
Wilgoć w piwnicy jest często pojawiającym się problemem. Zaczyna się od mokrych ścian a kończy na pleśni, grzybie i charakterystycznym nieprzyjemnym zapachu. Niezbędne staje się wtedy osuszenie piwnicy.
Przyczyn pojawienia się nadmiernej wilgoci w piwnicy może być wiele.
Brak odpowiedniej izolacji (poziomej lub pionowej), jej zużycie lub nieodpowiednie dobranie sprawia, że woda może przedostawać się z gruntu.
Po awarii instalacji kanalizacyjnej lub wodnej przeważnie dochodzi do zalania. Zwykle po takim incydencie w piwnicy znajduje się duża ilość wody, której należy się najpierw pozbyć a następnie wysuszyć tą która wniknęła do ścian i podłoża.
Również w przypadku zalania piwnicy przez powódź lub gwałtowną burzę, pierwszym krokiem jest usunięcie zalegającej wody a następnie osuszenie pomieszczenia.
W zależności od przyczyny pojawienia się wilgoci w piwnicy, należy podejść do procesu jej osuszania indywidualnie.
Najtrudniejsza sytuacja jest wtedy, gdy przyczyną pojawienia się wilgoci nie jest skutek awarii, powodzi lub zalania. Jeśli wilgoć zwiększa się powoli i stopniowo jest bardzo prawdopodobne że wina leży po stronie izolacji. W takim przypadku jeśli chcemy pozbyć się wilgoci na dobre, konieczna będzie wymiana izolacji, zastosowanie metod iniekcyjnych (uszczelniających mur) lub urządzeń pozwalających stale obniżać stopień wilgoci.
Osuszanie piwnicyza pomocą osuszaczy kondensacyjnych pomaga pozbyć się nadmiaru wilgoci na początku tego procesu. Osuszacz tego typu w przeciągu kilku dni wyciągnie ze ścian, sufitu i podłogi piwnicy wodę która gromadziła się tam przez kilka miesięcy.
Warto jednak pamiętać, że w przypadku nieszczelnej izolacji nawet po gruntownym osuszeniu wilgoć po jakimś czasie zacznie powoli wracać i jeśli nie zdecydujemy się na remont izolacji, uszczelnienie murów lub zamontowanie urządzenia obniżającego stale poziom wilgoci, konieczne będzie osuszenie piwnicy po jakimś czasie po raz kolejny.
Jeśli do zalania doszło w wyniku awarii instalacji (wodnej lub kanalizacyjnej) albo przez powódź lub gwałtowną burzę proces osuszania wygląda inaczej. Tutaj osuszenie piwnicy musi rozpocząć się od pozbycia się wody która nie zdążyła wsiąknąć w mury i grunt. Można ją odpompować lub zebrać i wylać z pomocą wiader. Teraz przed przystąpieniem do remontu spowodowanych przez wodę szkód pozbywamy się reszty wody. W tym celu najlepszym rozwiązaniem jest wynajem profesjonalnego osuszacza powietrza.
Pozwala on na odciągnięcie z zawilgoconych murów i gruntu od kilkunastu do kilkudziesięciu litrów wody na dobę, osuszanie piwnicy przebiega więc szybko i skutecznie. Jako że w piwnicach przeważnie temperatura jest niższa, pomocniczo można zastosować również nagrzewnicę. Pozwoli ona na podniesienie temperatury powietrza i szybsze pozbycie się wilgoci. Czas pracy urządzenia różni się w zależności od wielkości pomieszczenia i stopnia jego zawilgocenia.
Zapraszamy do kontaktu:
☎ 508 666 083 /
☎ 506 554 187
e-mail: biuro@suchomax.pl lub
| Formularz Kontaktowy |