Osuszanie adsorpcyjne

Osuszanie adsorpcyjne

Wynajem osuszaczy adsorpcyjnych

Jeśli mają Państwo pytania - zapraszamy do kontaktu: ☎ 508 666 083 / ☎ 506 554 187
e-mail: biuro@suchomax.pl lub | Formularz Kontaktowy |


Osuszanie adsorpcyjne

Podobną metodą do osuszania kondensacyjnego jest osuszanie adsorpcyjne. Również w przypadku osuszaczy adsorpcyjnych powietrze zawierające wilgoć odparowaną z murów, ścian itp. przepuszczane jest przez osuszacz. Różnica jest taka, że osuszacz adsorpcyjny nie skrapla wody przez agregaty skraplające, lecz zostaje ona wychwycona i wchłonięta przez środki absorbujące wodę (na przykład żel silikonowy, chlorek litu czy żel krzemionkowy). Dzięki osuszaczowi adsorpcyjnemu wilgoć zostaje "wyciągnięta" z wilgotnych materiałów przez znajdujące się dookoła osuszone powietrze. Wszystko opiera się na prostym założeniu, że zawilgocone miejsca oddają wodę do osuszanego pomieszczenia i dzięki temu stopniowo wysychają - szybko, równomiernie i w sposób kontrolowany.

Pozbawione wilgoci i podgrzane powietrze wydmuchiwane jest następnie z powrotem do pomieszczenia. Tym sposobem ciepłe i suche powietrze ponownie nasyca się wodą odparowującą z osuszanych powierzchni. Cykl ten trwa dotąd, aż pomieszczenie zostanie wysuszone.

Osuszanie budynków metodą adsorpcyjną przebiega tak, że najpierw wilgoć wyciągana jest z wierzchniej warstwy osuszanej powierzchni, a następnie coraz głębiej. Warto tutaj zaznaczyć, że podobnie jak przy osuszaniu kondensacyjnym czas osuszania jest w dużym stopniu uzależniony od szczelności osuszanego pomieszczenia - drzwi i okna powinny być pozamykane. Dzięki temu osuszana jest tylko wilgoć w pomieszczeniu, a do środka nie dostaje się woda z zewnątrz. W urządzeniu znajduję się obracający się filtr, dzięki czemu proces osuszania powietrza się trwały. W strefie regeneracji wilgotne powietrze zostaje schłodzone a woda odprowadzana do drenu. Osuszone powietrze jest podgrzane i wypuszczone a cykl zakończony.

Wilgoć zostaje odprowadzona na zewnątrz, dzięki czemu pomieszczenie nie nasyca się ponownie parą wodną. Co istotne działanie tych urządzeń nie jest w żadnym stopniu szkodliwe: osuszane pomieszczenia i cały budynek podczas suszenia mogą być cały czas użytkowane. Obniża to oczywiście koszty o ewentualne przestoje lub przerwę w działalności osuszanego obiektu.

Jeśli zawilgocenie jest tylko lokalne, ważne aby osuszacz znajdował się możliwie jak najbliżej wilgotnego miejsca. Opcjonalnie można zastosować namiot foliowy – wtedy osuszanie prowadzone jest tylko w obszarze wilgotnego miejsca, lub zastosować dodatkowy wentylator, kierujący odparowującą wilgoć w stronę osuszacza.

Osuszacz adsorpcyjny a kondensacyjny

Jak widać ogólna zasada działania osuszacza adsorpcyjnego jest podobna do kondensacyjnego, są jednak między nimi pewne różnica. Osuszacz kondensacyjny podgrzewa temperaturę tylko o około 2°C, adsorpcyjny zaś około 10°C. Osuszacze kondensacyjne są bardziej wydajne - ich praca jest jednak zależna od temperatury otoczenia i stopnia zawilgocenia powietrza. Dlatego w niektórych przypadkach dobrze zastosować pomocniczo do nich nagrzewnice lub wentylatory. Osuszacze adsorpcyjne nie mają tego ograniczenia.

Osuszacze adsorpcyjne są mniej wydajne, ale lżejsze, dlatego sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach w których wilgotność jest niezbyt wysoka, znaczny wzrost temperatury nie będzie stanowił problemu a czasu na osuszanie jest więcej. Warto jednak mieć na uwadze ze osuszacze kondensacyjne są bardziej uniwersalne, są bowiem sytuacje (np. przy tynku gipsowym), w których przez znaczne podniesienie temperatury powstanie warstwa nie przepuszczająca wody i co z tym się wiąże dalsze osuszanie będzie utrudnione lub niemożliwe.

Przy wyborze osuszacza bierzemy pod uwagę warunki w pomieszczeniach które osuszamy. Tylko dobór odpowiedniego sprzętu zapewnia szybkie i bezpieczne osuszenie.

Zapraszamy do kontaktu: ☎ 508 666 083 / ☎ 506 554 187
e-mail: biuro@suchomax.pl lub | Formularz Kontaktowy |

Jeśli mają Państwo pytania - zapraszamy do kontaktu: ☎ 508 666 083 / ☎ 506 554 187
e-mail: biuro@suchomax.pl lub | Formularz Kontaktowy |