Wilgoć w domu

Wilgoć w domu

Przyczyny i usuwanie wilgoci

Jeśli mają Państwo pytania - zapraszamy do kontaktu: ☎ 508 666 083 / ☎ 506 554 187
e-mail: biuro@suchomax.pl lub | Formularz Kontaktowy |

>

Wilgoć w domu

Wilgoć pojawia się w domu w sposób naturalny i nie da się tego procesu uniknąć. Powstaje zarówno przez obecność ludzi, jak i zwykłe codzienne czynności jak gotowanie, pranie czy mycie. Przyjmuje się, że w mieszkaniu zamieszkanym przez cztery osoby powstaje 8 do 10 litrów wilgoci w ciągu doby.

Wilgoć w domu ile procent

Częściowo wilgoć napływa też wraz z powietrzem zewnętrznym, zwłaszcza podczas deszczowej pogody. Wiele słyszy się o wpływie wilgoci na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Zarówno zbyt suche, jak i wilgotne powietrze, nie są wskazane.

Jak powinna być optymalna wilgotność powietrza w domu?

Wilgotność powietrza określa zawartość cząstek wody w objętości powietrza i mierzy się ją w procentach. Ile procent świadczy o optymalnej wilgotności? Optymalna zawartość wilgoci w powietrzu wynosi od 40 do 60%. Są to najbardziej komfortowe i najzdrowsze warunki do przebywania.

Wilgoć w domu ile procent

Oczywiście każdy człowiek jest inny i może mieć różne upodobania co do temperatury i wilgotności, ale ogólnie rzecz biorąc, przyjmuje się ten przedział za standard. Pisząc o poziomie wilgotności w domu, warto wspomnieć również o temperaturze. Optymalna i komfortowa temperatura w mieszkaniu powinna wynosić od około 20 do 22°C. Wyjątkiem jest tutaj sypialnia, gdzie temperatura powinna być około 2°C niższa, oraz łazienka, gdzie temperatura powinna być około 2°C wyższa.

Przyczyny nadmiernej wilgoci w domu

Przyczyn wilgoci w budynkach może być wiele, przyjrzymy się tym które występują najczęściej. Problem nadmiernej wilgoci może dotyczyć zarówno budynków nowych, jak i starych. Inne są jednak zazwyczaj przyczyny powstania tego problemu.

przyczyny wilgoci w domu

Przy budynkach starszych najczęściej są to uszkodzone drenaże lub źle wykonane izolacje. Dochodzi wówczas do nasiąkania ścian wodą z ziemi. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich prac remontowych.

W budynkach nowo powstałych lub niedawno remontowanych problem wynika najczęściej z niedosuszonych tynków czy wylewek. Zalegająca w nich wilgoć wychodzi przez długi czas, nadmiernie zwiększając zawartość wilgoci powietrzu. Jest to tak zwana wilgoć technologiczna. Aby się jej pozbyć, zalecane jest osuszenie budynku jedną z dostępnych metod osuszania bezinwazyjnego, najlepiej osuszaczami powietrza.

Wilgoć w mieszkaniu może mieć też związek z niedostateczną wentylacją. Przyjrzymy się dokładniej każdej z tych możliwości i zaproponujemy skuteczne rozwiązania.

Jak się pozbyć nadmiaru wilgoci?

W zależności od natężenia wilgoci w mieszkaniu konieczne jest podejmowaniu różnych kroków na utrzymanie jej w optymalnym poziomie. Zalecamy podjęcie kroków mających na celu usunięcie wilgoci oraz jej przyczynę.

Ze środków doraźnych, najprostszym i darmowym sposobem jest w miarę możliwości jak najczęstsze wietrzenie mieszkania. Dotyczy to zwłaszcza niewielkich pomieszczeń jak łazienka, kuchnia czy garderoba. Warto kilka razy dziennie pootwierać okna, aby umożliwić dostęp powietrza z zewnątrz i przedostanie się nasyconego wilgocią powietrza z mieszkania na zewnątrz.

Jak się pozbyć wilgoci z domu

O ile latem jest to standard, to w okresie jesienno-zimowym często tego unikamy. A właśnie w trakcie krótkiego wietrzenia możemy szybko pozbyć się nadmiaru wilgoci (ciepłe i wilgotne powietrze z mieszkania wylatuje na zewnątrz). W kuchni dobrze jest mieć okap odprowadzający nadmiar wilgoci. Dobrze jest też zapewnić w miarę możliwości stałą temperaturę (około 21 stopni Celsjusza). Lepiej unikać okresowego dogrzewania mieszkania.

Jeśli to nie wystarczy, ale stan podwyższonej wilgoci występuje u Państwa w domu sporadycznie i jest krótkotrwały, można stosować substancje wiążące (higroskopijne), takie jak chlorek wapnia (np. w tabletkach). Pomocny może okazać się również pochłaniacz wilgoci, niewielkie urządzenia, w których umieszcza się substancje wiążące wodę. Warto jednak ponownie podkreślić, że są to środki doraźne, i nie likwidują źródła problemu.

Wilgoć w domu a osuszacz

Co jednak w sytuacji, gdy poziom wilgoci osiągnął już zbyt wysoki poziom, a na ścianach pojawił się grzyb? Często towarzyszy temu skraplająca się woda na oknach i charakterystyczny nieprzyjemny zapach. Musimy wtedy pozbyć się nadmiaru uporczywej wilgoci. W takiej sytuacji wietrzenie nie zda już egzaminu, a pochłaniacze wilgoci są zbyt mało wydajne. Rozwiązaniem są osuszacze kondensacyjne.

Wilgoć w domu osuszacz

Skraplają one znajdującą się w powietrzu wilgoć, a następnie gromadzą w specjalnym pojemniku w postaci wody. Wilgotność powietrza i mających z nim styczność powierzchni dąży do równowagi. Osuszone powietrze nasyca się wilgocią z mokrych materiałów, ścian, podług czy sufitów. Proces ten trwa, dopóki nie zostanie osiągnięty pożądany stopień wilgoci. Jest to naturalny, bezinwazyjny proces wysychania, tylko znacznie przyspieszony.

Wilgoć w domu a katar i choroby

Nadmiar wilgoci to temat, który dotyczy bardzo wielu mieszkań. Długotrwały podwyższony poziom wilgoci doprowadza co rozwoju pleśni i grzybów co odbija się na zdrowiu mieszkańców. Produkowane przez nie mikotoksyny mogą być przyczyną alergii i chorób, ponieważ wpływa bardzo niekorzystnie na stan wielu układów ludzkiego organizmu.

Wpływ wilgoci na zdrowie może być odczuwalny dopiero po latach. Toksyny produkowane przez grzyby mogą powodować złe samopoczucie, dyskomfort, oraz inne przykre dolegliwości. Ich kombinacja ściśle związana jest z określonym miejscem, którym jest zawilgocone mieszkanie. Zjawisko to jest na tyle częste, że określane jest jako syndrom chorego budynku. Dotyczy to aż 30% budynków na świecie.

Wilgoć w domu a katar i choroby

Grzyb i pleśń najlepsze warunki rozwoju ma w wilgotnych, ciepłych i zaciemnionych miejscach. Aby usunąć grzyba i pleśń należy pozbyć się z mieszkania nadmiaru wilgoci. Trzeba również rozważyć, jaka jest jej przyczyna.

Po osuszeniu domu, gdy dalszy rozwój grzyba zostanie zatrzymany (brak wilgoci oznacza dla niego brak pokarmu), możemy zetrzeć wyschnięte pozostałości grzyba i użyć preparatów grzybobójczych. Jednocześnie należy podjąć odpowiednie kroki mające na celu powstrzymanie jego nawrotu. Konieczne będzie tutaj przyjrzenie się kondycji wentylacji w mieszkaniu oraz izolacji.

Wilgoć pojawiająca się po remoncie

Wilgoć po remoncie lub budowie domu jest bardzo częstym problemem. Jest to tak zwana wilgoć technologiczna, związana z wodą, której używa się podczas prac remontowych i budowlanych. Dotyczy to robienia wylewki, posadzek, tynkowania i wszystkich robót z użyciem wody.

Wilgoć w domu po remoncie

Potrzeba dużo czasu, aby wilgoć w domu po remoncie wyschła. Niestety często tego czasu nie mamy. Chcemy jak najszybciej wprowadzić się do świeżo remontowanego lub zbudowanego mieszkania. Do pozbycia się wilgoci po remoncie zalecamy więc osuszacze kondensacyjne. Ta bezinwazyjna metoda pozwala pozbyć się wilgoci technologicznej przeważnie w dwa do trzech tygodni.

Zła wentylacja a wilgoć w mieszkaniu

Często za nadmiar wilgoci w budynku odpowiada zła wentylacja. Problem ten może dotyczyć zarówno budynków starych, nowych, murowanych i drewnianych. Jest to zjawisko bardzo powszechne i warto zwrócić na nie uwagę. Szybka reakcja pozwoli zaoszczędzić wiele kosztów związanych z remontem mieszkania.

Wilgoć w domu wentylacja

Obecnie stosuje się bardzo szczelne okna. Gdy w chłodnych miesiącach unikamy otwierana okien, ograniczając napływ powietrza, może dojść do odwrócenia ciągu w kanałach wentylacyjnych. Zamiast odprowadzać zużyte powietrze i wilgoć z domu nawiewają powietrze z zewnątrz.

Pierwszym objawem źle działającej wentylacji są długo unoszący się w powietrzu zapach. Sygnałem alarmowym jest wyczuwana w powietrzu stęchlizna. Warto też zaobserwować jak długo utrzymuje się w mieszkaniu zapach, na przykład po gotowaniu. Jeśli dłużej niż dwie lub trzy godziny, powinien być sygnał alarmowy, że wentylacja jest zbyt słaba. Naszą czujność powinny też wzbudzić parujące szyby w oknach.

Skutkiem wilgoci w domu jest grzyb. Najpierw pojawia się w narożnikach, przy ramach okiennych oraz za meblami. Potem rozprzestrzenia się dalej. Po pewnym czasie wykwity pleśni i grzybów pojawiają się na ścianie. Jest to sygnał, że natychmiast należy podjąć działania mające na celu usprawnienie wentylacji i pozbycie się wilgoci z domu.

Rozwiązaniem może okazać się w najlepszym przypadku częstsze, cykliczne wietrzenie budynku. Najlepiej na pół minuty co pół godziny. Może to niestety okazać się zbyt uciążliwe. Konieczne jest więc sprawdzenie drożności i stanu aktualnej wentylacji mieszkania. Jeśli to nie wystarczy, warto rozważyć dodanie nowego kanału wentylacyjnego, inwestycję w nawiewniki w oknach, lub ostatecznie w wentylację mechaniczną. Pomocny w pozbyciu się problemu będzie również pochłaniacz wilgoci lub osuszacz powietrza.

Problem wilgoci szczególnie często pojawia się w pomieszczeniach ze słabą wentylacją. Osuszanie piwnic czy garaży jest większym wyzwaniem. Osuszacze są specjalnie przystosowane do działania w takich pomieszczeniach.

Również, jeśli w mieszkaniu pojawił się grzyb, wraz z działaniami mającymi na celu usprawnienie wentylacji, konieczne będzie osuszenie budynku. Osuszacze kondensacyjne lub adsorpcyjne będą tutaj najlepszym rozwiązaniem.

Wilgoć w domu zimą

Wilgotność powietrza w domu zależy od wielu czynników, między innymi od pory roku. Zima jest porą roku, gdy pojawia się wiele problemów związanych z wilgocią. Zimą wentylacja jest często ograniczona, a to ona, jak wyjaśniliśmy wcześniej, odpowiada w dużej mierze za optymalny poziom wilgoci w mieszkaniu.

Wilgoć w domu zimą

Para wodna, która powstaje podczas gotowania, używania kuchenki gazowej, kąpieli czy suszenia ubrań musi znaleźć ujście na zewnątrz. Przy niedostatecznej wentylacji zostaje ona i osiada w mieszkaniu. Jednocześnie zimne powietrze na zewnątrz jest suche (ma niższy poziom wilgotności). Dlatego regularne wietrzenie pozwala odprowadzić dużą ilość wilgoci z mieszkania na zewnątrz.

Warto również pamiętać, aby bezwzględnie nie zaklejać kratek wentylacyjnych. Ważne jest również dogrzewanie mieszkania i utrzymywanie w miarę możliwości stałej temperatury. Jeśli skuteczność tych działań okarze się niewystarczająca, warto rozważyć zakup pochłaniacza wilgoci lub wynajem osuszacza powietrza.

Nadmiar wilgoci przy ogrzewaniu gazowym

Często wilgoć w domu zaczyna pojawiać się przy ogrzewaniu gazowym. Objawia się to głównej mierze osadzaniem się wilgoci na oknach. Przeważnie stosuję w domach okna PCV, które są bardzo szczelne. Ogranicza to wymianę powietrza znajdującego się w mieszkaniu z powietrzem, które jest na zewnątrz. Przy dużych różnicach temperatur (np. gdy w mieszkaniu jest 20 stopni a na zewnątrz -10), skrapla się w wyniku kontaktu ciepłego nasyconego wilgocią powietrza z zimną szybą.

Wilgoć w domu ogrzewanie gazowe

A skąd się bierze wilgoć w domu? Oprócz wspomnianych wcześniej domowych czynności powstaje ona w wyniku spalania gazu. Produktem ubocznym spalania gazu jest między innymi para wodna. Dlatego przy wszelkich pracach związanych z osuszaniem nie zaleca się stosowania nagrzewnic gazowych. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w artykule osuszanie nagrzewnicami.

Wracając do tematyki ogrzewania gazowego, konieczne w takiej sytuacji jest sprawdzenie szczelności instalacji. Istnieje ryzyko, że przy nieszczelnej instalacji mokre spaliny dostają się do mieszkania. Koniecznie należy wtedy również sprawdzić powietrze na zawartość tlenku węgla. Zatrucie nim jest bardzo niebezpieczne i może skończyć się śmiercią.

Jeśli okaże się, że instalacja jest szczelna, problem prawdopodobnie tkwi w zbyt słabej wentylacji. Przeważnie przy zakładaniu ogrzewania gazowego konieczne jest wykorzystanie jednego kanału wentylacyjnego do odprowadzania spalin. Skutkuje to zaburzeniem wentylacji w mieszkaniu, czego skutkiem jest więcej wilgoci w mieszkaniu.

Wilgoć w domu drewnianym

Problem nadmiernej wilgoci dotyczy zarówno starych drewnianych domów, domów z bali, jak i zyskujących popularność domów szkieletowych. Przy budynkach nowych, zastosowanie technologii chroniących przed wilgocią i poprawna konstrukcja budynku chroni go przed szkodliwym działaniem wilgoci.

Według ekspertów od budowy domów drewnianych nie są one narażone na wilgoć bardziej niż domy murowane. Jeśli więc budowa takiego domu przebiega w sposób prawidłowy i zgodny z normami, nie ma powodu do obaw.

Wilgoć w domu drewnianym

Jeśli jednak w domu drewnianym wilgotność powietrza jest zbyt wysoka, problemu należy szukać w wadliwej izolacji, wentylacji lub innych wadach konstrukcyjnych. Podobnie jak w innych przypadkach, prace naprawcze zatrzymają źródło wilgoci, a osuszacze usuną tą dotychczas nagromadzoną.

Zapraszamy do kontaktu: ☎ 508 666 083 / ☎ 506 554 187
e-mail: biuro@suchomax.pl lub | Formularz Kontaktowy |

Jeśli mają Państwo pytania - zapraszamy do kontaktu: ☎ 508 666 083 / ☎ 506 554 187
e-mail: biuro@suchomax.pl lub | Formularz Kontaktowy |