Pochłaniacz wilgoci

Pochłaniacz wilgoci

Rodzaje pochłaniaczy wilgoci

Jeśli mają Państwo pytania - zapraszamy do kontaktu: ☎ 508 666 083 / ☎ 506 554 187
e-mail: biuro@suchomax.pl lub | Formularz Kontaktowy |


Pochłaniacz wilgoci

Zbyt duża wilgotność powietrza w mieszkaniu skutkuje dyskomfortem mieszkańców i może negatywnie odbić się na ich zdrowiu. Zawilgocone ściany, podłogi czy meble stają się siedliskiem bakterii i grzybów. Skutkuje to również szybkim pogarszaniem się stanu wnętrza oraz wyposażenie mieszkania.

Opinie na temat pochłaniaczy wilgoci

Wraz z rosnącą świadomością na temat wpływu negatywnego wpływu wilgoci, stale rośnie również popularność różnych sposobów na walkę z wilgocią. Jednym z najczęściej używanych jest pochłaniacz wilgoci. Urządzenia te zyskały dobrą opinię wśród klientów. Dobrze sprawdzają się w samochodach, lodówkach i szafach. Dostępne w sprzedaży pochłaniacze wilgoci występują w wielu odmianach. Różnią się sposobem działania, wykonaniem oraz parametrami technicznymi. Pochłaniacze wilgoci często mylone są z osuszaczami powietrza. Oba te urządzenia służą do walki z wilgocią, są jednak między nimi dość znaczące różnice.

Pochłaniacze wilgoci ze względu na sposób działania rozróżniamy na kilka rodzajów.

Adsorpcyjny pochłaniacz wilgoci

- pochłaniacze wilgoci w postaci tabletek – osusza metodą adsorpcyjną, zasada działania jest bardzo prosta. W plastikowym zazwyczaj pojemniku umieszcza się tabletkę składającą się z substancji pochłaniającej i zatrzymującej wilgoć.

- pochłaniacze wilgoci w postaci granulatu – tutaj zasada działania jest podobna, jednak zamiast tabletek wchłaniających wilgoć zadanie to spełnia specjalny granulat. Zarówno pochłaniacze opierające się na tabletkach, jak i na granulacie mają ważną zaletę, są bardzo proste i tanie. Często materiał adsorpcyjny oprócz wilgoci pochłania również zapachy. Nie wymagają również zasilania energią elektryczną. Ich słabą stroną jest niestety niska wydajność oraz konieczność wymiany co jakiś czas materiału wchłaniającego wilgoć.

Elektryczny pochłaniacz wilgoci

- pochłaniacze wilgoci elektryczne – zdecydowanie bardziej skuteczne rozwiązanie. Różnica pomiędzy pochłaniaczami elektrycznymi oraz osuszaczami powietrza jest umowna. Z reguły na stronach producentów oraz sprzedawców sprzętu pochłaniaczami elektrycznymi nazywane są urządzenia o mniejszej wydajności, osuszaczami zaś urządzenia o wydajności większej.

Elektryczny pochłaniacz wilgoci podobnie jak osuszacz działa automatycznie – mierzy poziom wilgotności powietrza, a następnie zazwyczaj metodą kondensacyjną skraplają jej nadmiar do ustalonego wcześniej poziomu. W zależności od wydajności pochłaniacza lub osuszacza czas ten jest krótszy, lub dłuższy.

Gdzie stosować więc pochłaniacze wilgoci a gdzie osuszacze powietrza?

Dokładne przeanalizowanie problemu pozwala dobrać odpowiednie urządzenia. W mieszkaniu pochłaniacz wilgoci ze względu na niewielką wydajność może okaże się skuteczny, jeśli poziom wilgoci jest nieznacznie przekroczony, a na ścianach nie zdążył pojawić się grzyb. Jeśli poziom wilgoci jest znacznie przekroczony lub w mieszkaniu jest grzyb, pochłaniacze wilgoci będą przydatne jako ewentualne urządzenia dodatkowe, ale nie dadzą rady same rozwiązać problemu.

Przykładowe dostępne na rynku pochłaniacze:

Pochłaniacz wilgoci do samochodu

- pochłaniacz wilgoci do auta – zazwyczaj w postaci niewielkiej saszetki wypełnionej adsorpcyjnym granulatem. Jest pomocny, gdy w wyniku opadów wilgotność powietrza w samochodzie jest wysoka, co skutkuje parowaniem szyb.

Pochłaniacz wilgoci do lodówki

- pochłaniacz wilgoci do lodówki – pomaga utrzymać pożądaną wilgoć i jakość powietrza we wnętrzu chłodziarki. Przedłuża świeżość przechowywanej w lodówce żywności, ponieważ w wilgotnej chłodziarce trwałość jedzenia jest mniejsza. Pochłania również zapachy jedzenia, co jest dodatkowym atutem takiego pochłaniacza. Pozwala utrzymać lepszą higienę w lodówce. Dzięki temu często pochłaniacze wilgoci stosuje się w lodówkach i zamrażarkach w sklepach. Szron na tylnej ścianie chłodziarki obniża jej sprawność, a chłodzenie staje się mniej efektywne.

Pochłaniacz wilgoci do szafy

- pochłaniacz wilgoci do użytku domowego – zazwyczaj ma postać saszetki lub plastikowej obudowy z adsorpcyjnym granulatem, lub tabletką w środku. Umieszcza się to urządzenie przykładowo w szafie, komodzie, lub niewielkim pomieszczeniu. Tego typu urządzenia w przeciągu dłuższego czasu są w stenie w pewnym stopniu zredukować wilgoć w miejscu, w którym są umieszczone. Gdy adsorpcyjny wkład straci swoje właściwości, należy go wymienić.

Podsumowując, wybierając urządzenie, za pomocą którego pozbędziemy się wilgoci, kluczowy jest rozmiar powierzchni, oraz czas, w jakim mamy zamiar pozbyć się problemu. Odwilżacze w tabletkach lub granulacie pomogą osuszyć samochód, szafkę kuchenną, lodówkę lub niewielkie pomieszczenie gdzie poziom wilgotności powietrza jest nieznacznie przekroczony. W mieszkaniach, piwnicach i innych budynkach należy zastosować osuszacze powietrza lub elektryczne pochłaniacze wilgoci.

Zapraszamy do kontaktu: ☎ 508 666 083 / ☎ 506 554 187
e-mail: biuro@suchomax.pl lub | Formularz Kontaktowy |

Jeśli mają Państwo pytania - zapraszamy do kontaktu: ☎ 508 666 083 / ☎ 506 554 187
e-mail: biuro@suchomax.pl lub | Formularz Kontaktowy |