Osuszanie wylewki

Osuszanie wylewki

Usuwanie wilgoci z wylewek

Jeśli mają Państwo pytania - zapraszamy do kontaktu: tel. 508 666 083, mail: osuszaniemax@tlen.pl lub formularz


Osuszanie wylewki

W trakcie wykonywania wylewek zużywa się duże ilości wody, której należy się następnie pozbyć. Na wstępnie trzeba podkreślić, że proces osuszania wylewki nie może rozpocząć się zbyt szybko po jej wykonaniu i być zbyt gwałtowny. Grozi to jej popękaniem. Jednak z drugiej strony szybkie tempo prac budowlanych i remontowych nie pozwala na zbytnie przedłużanie procesu budowy.

Czas schnięcia wylewki

Czas schnięcia wylewki zależy do jej rodzaju, grubości, producenta oraz warunków pogodowych. Dlatego trudno jednoznacznie określić ile czasu trwa jej wysychanie. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja wylewki, w zależności od jej rodzaju, aby nie doszło do pęknięć. Przed kładzeniem paneli, płytek czy innych materiałów wilgotność posadzki powinna mieć określony poziom.

Sposoby osuszania wylewki

Niestety długo utrzymująca się wilgoć uniemożliwia wykonywanie kolejnych zaplanowanych czynności. Pozbycie się wilgoci jest długotrwałym procesem – wyschnięcie wylewek w sposób całkowicie naturalny, czyli wietrząc, może trwać kilka miesięcy, uniemożliwiając położenie parkietów, oraz rozpoczęcie pozostałych prac takich jak malowanie, układanie kafelków czy gipsowanie.

Osuszenie wylewek latem jest możliwe z użyciem osuszacza kondensacyjnego oraz pomocniczo wentylatora. Taki zestaw pozwala na osuszenie powierzchni około 40-50 m2 w 10-15 dni. W przypadku większych pomieszczeń warto zadbać o to, aby na każde 50-60 m2 przypadał jeden taki zestaw (osuszacz kondensacyjny i wentylator). Pozwoli to na osuszenie wylewki w odpowiednim tempie – szybko, ale bezpiecznie nie powodując jej popękania. Możliwe jest również osuszenie pomieszczenia o większej kubaturze za pomocą jednego osuszacza, proces ten będzie trwał jednak dłużej.

Inaczej przedstawia się sytuacja zimą. Tutaj do osuszania wylewki oprócz osuszacza i wentylatora trzeba zastosować nagrzewnice elektryczne lub olejowe. Nie zalecane jest stosowanie nagrzewnic gazowych, ponieważ efektem ubocznym spalania gazu jest woda. Sam osuszacz bez nagrzewnicy w minusowej temperaturze zamarznie. Efektywność jego pracy jest również niższa w niskich temperaturach. Często stosowane samo ogrzewanie i wietrzenie pomieszczeń (bez stosowania osuszaczy) sprawia, że woda, która odparuje z powierzchni wylewek, wnika w ściany, a później wychodzi z powrotem.

Zarówno latem, jak i zimą, aby osuszyć wylewkę, należy pamiętać o wentylatorach, aby zapewnić odpowiedni ruch powietrza. Nad wylewką (około 2-3 cm) utrzymuje się warstwa powietrza o dużej wilgotności, którą za pomocą wentylatora można skierować wyżej – tak aby wilgoć szybciej mogła zostać skroplona przez osuszacz. Suche powietrze z góry zostaje zaś skierowane na wylewkę wskutek czego intensywniej oddaje ona wilgoć. Zastosowanie wentylatorów w trakcie osuszania podnosi wydajność osuszacza, który w wyniku podniesienia wilgotności w powietrzu może skondensować w krótszym czasie więcej wody.

Jak wiadomo, następnym etapem po wykonaniu wylewek jest położenie podłogi. Głównym warunkiem montażu podłóg drewnianych jest odpowiednia wilgotność podłoża. Jest to możliwe dopiero po osuszeniu wylewki, co jest szczególnie istotne przy kładzeniu paneli lub desek podłogowych. Zawsze na ich opakowaniu należy sprawdzić zalecaną wilgotność podłoża przed kładzeniem. W przeciwnym razie, jeśli wylewka będzie zbyt wilgotna, jest duże ryzyko, że deski się wypaczą, powyginają, lub powstaną między nimi szpary. Dobrze jest też, jeśli deski czy panele poleżą kilka dni w pomieszczeniu, w którym będą kładzione.