Osuszanie wylewki

Osuszanie wylewki

Usuwanie wilgoci z wylewek

Jeśli mają Państwo pytania - zapraszamy do kontaktu: ☎ 508 666 083 / ☎ 506 554 187
e-mail: biuro@suchomax.pl lub | Formularz Kontaktowy |


Osuszanie wylewki

W trakcie wykonywania wylewek zużywa się duże ilości wody, której należy się następnie pozbyć. Na wstępnie trzeba podkreślić, że proces osuszania wylewki nie może rozpocząć się zbyt szybko po jej wykonaniu i być zbyt gwałtowny. Dlatego po zakończeniu prac warto dać wylewce tydzień, aby wstępne odparowanie przebiegło powoli.

Osuszanie wylewki

Po tym okresie można rozpocząć osuszanie. Odchodzi się od osuszania wylewki poprzez intensywne nagrzewanie. Grozi to jej popękaniem.

Jednak z drugiej strony szybkie tempo prac budowlanych i remontowych nie pozwala na zbytnie przedłużanie procesu budowy. Dlatego obecnie rekomendowana jest metoda kondensacyjna, za pomocą osuszaczy powietrza. Jest szybsza, bardziej ekonomiczna i bezpieczniejsza, ponieważ schnięcie odbywa się naturalnie, jest jednak znacznie przyspieszone.

Czas schnięcia wylewki

Czas schnięcia wylewki zależy do jej rodzaju, grubości, producenta oraz warunków pogodowych. Największy wpływ ma jednak metoda osuszania: samoczynna lub z zastosowaniem urządzeń osuszających. Dlatego trudno jednoznacznie określić ile czasu trwa jej wysychanie.

Przy wysychaniu naturalnym czas schnięcia wylewki wynosi około 8-10 dni na 1 cm warstwy wylewki. W przypadku użycia wylewki półsuchej czas jej schnięcia wynosi około miesiąca. W każdym przypadku zastosowanie osuszacza skraca czas wysychania około czterokrotnie. Czas schnięcia wylewki w zależności od użytych metod wacha się więc od kilku tygodni do pół roku.

czas schnięcia wylewki

Bardzo często prowadzonych jest jednocześnie kilka prac, np. wylewki i tynki. Tynki również należą do tzw. prac mokrych, po których zakończeniu należy odczekać jakiś czas konieczny na ich wyschnięcie. Jeśli prac jest więcej, czas potrzebny na wyschnięcie ulega wydłużeniu. Osuszacze z powodzeniem nadają się również do suszenia tynków.

schnięcie wylewki

Wracając do wylewki, ważna jest odpowiednia pielęgnacja wylewki, w zależności od jej rodzaju, aby nie doszło do pęknięć. Przed kładzeniem paneli, płytek czy innych materiałów wilgotność posadzki powinna mieć określony poziom. Przy odbiorze sprzętu przeprowadzamy pomiary wilgotności, na podstawie których możemy stwierdzić czy podłoże jest już wystarczająco suche.

Sposoby osuszania wylewki

naturalne osuszanie wylewki

Niestety długo utrzymująca się wilgoć uniemożliwia wykonywanie kolejnych zaplanowanych czynności. Pozbycie się wilgoci jest długotrwałym procesem: wyschnięcie wylewek w sposób całkowicie naturalny, czyli wietrząc, może trwać kilka miesięcy, uniemożliwiając położenie parkietów, oraz rozpoczęcie pozostałych prac takich jak malowanie, układanie kafelków czy gipsowanie. Dlatego w przeciągu czasu pojawiło się wiele sposobów na przyspieszenie osuszania wylewki.

Warto też wspomnieć o możliwości chemicznego odcięcia wilgoci. Jest to metoda dość kosztowna, ceny zaczynają się od około 25-30 zł za metr kwadratowy. Jest to ponadto rozwiązanie bardzo krótkotrwałe, ponieważ mimo że powierzchnia, na której zostanie położona podłoga jest sucha, w głębszych warstwach zalega wilgoć, która będzie szukała ujścia. Najbliższym ujściem będzie ściana, dlatego korzystając z chemicznego odcięcia wilgoci, narażamy się na ryzyko długotrwałego podciągania wilgoci przez ściany.

Jak przyspieszyć schnięcie wylewki

jak przyspieszyć schnięcie wylewki

Osuszenie wylewek latem często odbywa się naturalnie. W ciepłe i suche dni otwieramy okna, zapewniając jak największy przewiew przez pomieszczenia ze schnącą wylewką. Jest to skuteczne rozwiązanie, więc jeśli dysponują Państwo czasem i nie jest precyzyjnie ustalony termin osuszenia, warto z niego skorzystać. Minusem takiego suszenia jest zmienność pogody i co za tym idzie, nie zawsze warunki na zewnątrz umożliwiają skuteczne usuwanie wilgoci.

Znaczne przyspieszenie całego procesu osuszania jest możliwe z użyciem osuszacza kondensacyjnego oraz pomocniczo wentylatora. Taki zestaw pozwala na osuszenie powierzchni około 40-50 m2 w 10-15 dni. W przypadku większych pomieszczeń warto zadbać o to, aby na każde 50-60 m2 przypadał jeden taki zestaw (osuszacz kondensacyjny i wentylator).

przyspieszenie schnięcia wylewki

Pozwoli to na osuszenie wylewki w odpowiednim tempie – szybko, ale bezpiecznie nie powodując jej popękania. Możliwe jest również osuszenie pomieszczenia o większej kubaturze za pomocą jednego osuszacza, proces ten będzie trwał jednak dłużej. Uwzględniając kubaturę osuszanych pomieszczeń, dobieramy sprzęt o optymalnych parametrach do danego przypadku.

Jak przyspieszyć schnięcie wylewki zimą

Inaczej przedstawia się sytuacja zimą. Tutaj do osuszania wylewki oprócz osuszacza i wentylatora trzeba zastosować nagrzewnice elektryczne lub olejowe. Ogrzewamy powietrze do pewnego poziomu, na którym osuszacze pracują wydajniej, jednak nie przekraczając temperatury, w której wylewka może zacząć pękać.

osuszanie wylewki zimą

Zbyt szybkie podniesienie temperatury niesie też ryzyko wytworzenia się cienkiej suchej warstwy na powierzchni, utrudniającej przedostawanie się wilgoci z głębszych warstw na zewnątrz. Nie zalecane jest stosowanie nagrzewnic gazowych, ponieważ efektem ubocznym spalania gazu jest woda.

Sam osuszacz bez nagrzewnicy w minusowej temperaturze zamarznie. Efektywność jego pracy jest również niższa w niskich temperaturach. Często stosowane samo ogrzewanie i wietrzenie pomieszczeń (bez stosowania osuszaczy) sprawia, że woda, która odparuje z powierzchni wylewek, wnika w ściany, a później wychodzi z powrotem.

Wpływ cyrkulacji powietrza na wilgoć

Zarówno latem, jak i zimą, aby osuszyć wylewkę, należy pamiętać o wentylatorach, aby zapewnić odpowiedni ruch powietrza. Nad wylewką (około 2-3 cm) utrzymuje się warstwa powietrza o dużej wilgotności, którą za pomocą wentylatora można skierować wyżej, aby wilgoć szybciej mogła zostać skroplona przez osuszacz.

osuszanie wylewki wentylatorem

Suche powietrze z góry zostaje zaś skierowane na wylewkę, wskutek czego intensywniej oddaje ona wilgoć. Zastosowanie wentylatorów w trakcie osuszania podnosi wydajność osuszacza, który w wyniku podniesienia wilgotności w powietrzu może skondensować w krótszym czasie więcej wody.

Kiedy rozpocząć montaż podłogi

montaż podłogi

Jak wiadomo, następnym etapem po wykonaniu wylewek jest położenie podłogi. Głównym warunkiem montażu podłóg drewnianych jest odpowiednia wilgotność podłoża. Jest to możliwe dopiero po osuszeniu wylewki, co jest szczególnie istotne przy kładzeniu paneli lub desek podłogowych.

Zawsze na ich opakowaniu należy sprawdzić zalecaną wilgotność podłoża przed kładzeniem. W przeciwnym razie, jeśli wylewka będzie zbyt wilgotna, jest duże ryzyko, że deski się wypaczą, powyginają, lub powstaną między nimi szpary. Dobrze jest też, jeśli deski czy panele poleżą kilka dni w pomieszczeniu, w którym będą kładzione.

badanie poziomu wilgoci

W razie wątpliwości służymy pomocą. Wykonujemy profesjonalne badania wilgoci, na podstawie których można stwierdzić czy podłoże ma już odpowiednią wilgoć. Zapraszamy do kontaktu:
☎ 508 666 083 / ☎ 506 554 187
e-mail: biuro@suchomax.pl lub | Formularz Kontaktowy |

Jeśli mają Państwo pytania - zapraszamy do kontaktu: ☎ 508 666 083 / ☎ 506 554 187
e-mail: biuro@suchomax.pl lub | Formularz Kontaktowy |